DOBA znanja

Jasna Dominko Baloh: Zakaj morate poznati pozitivno psihologijo v poslovnem svetu

19. julij 2021
Podjetja, ki želijo uspešno poslovati, posamezniki, ki želijo kvalitetno živeti in v življenju uživati, se vedno bolj zavedajo pomena pozitivne psihologije. Zanimanje za pozitivno psihologijo v zadnjih dvajsetih letih skokovito narašča, tudi v javni upravi, v šolstvu, torej povsod, kjer je možno apliciranje spoznanj pozitivne psihologije. Tem trendom sledimo tudi na DOBA Fakulteti, fakulteti z dvema mednarodnima akreditacijama e-študija, zato kot edina fakulteta v Sloveniji izvajamo predmet Pozitivna psihologija.

Pozitivna psihologija je poseben del psihologije, ki se ne ukvarja le z različnimi koncepti, ki osrečujejo posameznika, kot so optimizem, sreča, osebna rast, osebnostne moči, psihično blagostanje, modrost, kreativnost … ampak proučuje tudi, kaj omogoča optimalno delovanje večjega števila ljudi in kako dobri socialni odnosi vplivajo na dobro psihično počutje posameznika. Posameznik in skupina sta povezana, sta v interakciji.

Ob tem, da se pozitivna psihologija ukvarja s pozitivnim mišljenjem in pozitivnimi čustvi, pa poskuša tudi ugotoviti, kateri so dejavniki, ki omogočajo vsakemu posamezniku in skupinam, da uspevajo in napredujejo ter da so srečni. Pri tem je zagotovo najpomembnejše pozitivno mentalno zdravje posameznika – kako se razvija in uspeva, kako je ob tem čustveno vitalen, kako uspešno funkcionira v socialnem okolju, podjetju …

Da bo naše življenje kakovostnejše, vodenje in sodelovanje z drugimi učinkovitejše je zato ključno poznavanje pomena pozitivne psihologije.

Velikokrat se vprašamo, kaj je pravzaprav srečno življenje? Je to denar, oblast, hiše, avtomobili? Cristopher Peterson, utemeljitelj pozitivne psihologije, meni, da ne. Prepričan je, da nas najbolj osrečujejo drugi. Denar je izjemno pomemben za srečo ljudi, ki so revni, a veliko manj, če so denarno preskrbljeni. Takrat so pomembnejši drugi dejavniki, kot so svoboda, medosebni odnosi, zadovoljstvo, kakovost življenja in zaupanje.

Univerzalne definicije o sreči, ki bi veljala za vse ljudi na tem svetu, ni. Sreča je kompleksna stvar, povezana občutki posameznika ter družbenimi občutki. Znanstveniki – psihologi na univerzah po svetu poglobljeno raziskujejo pozitivno psihologijo, ki ne izhaja iz napak, porazov, ampak temelji na pozitivni moči ljudi.

A sreča ni genetika ali usoda, ampak se nanjo da vplivati. Sreče se torej da priučiti, zato vam predlagamo, da razmislite o pozitivnih stvareh v vašem življenju, bodite neodvisni, pogumni, vedri, bodite vedoželjni, nenehno učeči, navdušujte se,  naučite se uveljavljati, a hkrati bodite dobrosrčni in sočutni. Uživajmo v življenju, ki ga živimo.

Vzemite si čas, preberite članke, vzemite v roke knjige, oglejte video posnetke, razmislite o sebi, postavite si vprašanje, kako bi moral živeti, da bi bil srečen. V slovenščini je 2012 izšla prevedena knjiga SREČA velika knjiga o sreči, v njej boste našli veliko priporočil.

Za poslovneže, menedžerje je zanimiva Pozitivna psihologija na delovnem mestu, ki se ukvarja z odkrivanjem dejavnikov, ki tako posamezniku kot skupini omogoča razvoj in optimalno delovanje v delovnem okolju. Človek, ki je pri delu nesrečen, ne more biti resnično srečen. Zato je še kako pomembno pozitivno obnašanje v delovnem okolju, obnašanje, ki je usklajeno z vrednotami. Zavedati se morate, da so zadovoljni zaposleni z visoko stopnjo dobrega počutja boljši sodelavci, pomagajo zaposlenim, imajo boljše socialne odnose in tako povečujejo uspešnost podjetju. Tudi to se da naučiti.

Sodobnim trendom sledimo tudi na DOBA Fakulteti, fakulteti z dvema mednarodnima akreditacijame e-študija, zato kot edina fakulteta v Sloveniji izvajamo predmet Pozitivna psihologija. Za menedžerje so takšna znanja nujno potrebna, če bomo razumeli stvari, zaradi katerih smo zdravi, srečni, uspešni in da znamo voditi ljudi, bomo te mehanizme lahko uporabili in osrečili sebe in svet, ki nas obdaja.