PERMISIVNA VZGOJA IN BODOČI VODITELJI: MED SVOBODO, ODGOVORNOSTJO IN PSIHOLOŠKO ZRELOSTJO
DOBA Fakulteta, Prešernova ulica 1, Maribor
četrtek, 4. septembra 2025, 13.00–14.30
Okrogla miza bo naslovila ključna vprašanja o vplivu permisivne vzgoje na oblikovanje psihološko zrelih, odgovornih in avtonomnih posameznikov, ki bodo kos zahtevam sodobnega voditeljstva. Skozi razpravo bomo poglobili razumevanje psiholoških vidikov vodenja, osvetlili vlogo staršev in izobraževalnega sistema pri oblikovanju osebnosti, preučili sodobne zahteve menedžmenta ter razpravljali o vlogi coachinga kot pomembne podpore vodjem.
Znanje in izkušnje bodo delili priznani strokovnjaki:
Okroglo mizo bo vodila Jasna Dominko Baloh, direktorica DOBA Fakultete.
Dr. Leonida Zalokar je direktorica Strokovnega centra Planina pri Postojni. Je doktorica socialne pedagogike in magistrica psihologije na DOBA Fakulteti. Ukvarja se z obravnavo otrok in mladostnikov z izrazito težavnim vedenjem ter razvojem celostnih rehabilitacijskih programov. Je avtorica pedagoško-medicinskega modela obravnave otrok z nevarnim agresivnim vedenjem, za katerega je prejela nagrado za najboljšo storitveno inovacijo na Slovenskem forumu inovacij. Dvakrat je bila nominirana za Slovenko leta. Je prejemnica European Award for Best Practices in Platinum Category.
Mag. Marijana Kolenko je ravnateljica Osnovne šole Lava v Celju. Je magistrica pedagogike. Pod njenim vodstvom je šola postala prepoznavna po projektih solidarnosti in povezovanju z lokalno skupnostjo. Za svoje delo je prejela nagrado za življenjsko delo na področju osnovnega šolstva in naziv Naj ravnateljica Slovenije. Je aktivna tudi v projektih, usmerjenih v razvoj podjetnih kompetenc. Deluje kot pedagoška voditeljica in razvijalka sodobnih pristopov v osnovnošolskem prostoru (npr. projekt POGUM), ter zagovarja vzgojo, ki združuje svobodo in odgovornost.
Dr. Marko Divjak je visokošolski učitelj in raziskovalec na DOBA Fakulteti ter doktor psihologije. Predava metodološko-raziskovalne predmete ter predmete s področja psihologije in komuniciranja. Sodeluje v številnih nacionalnih in mednarodnih projektih, med drugim pri projektu ASAP, ki opolnomoča šole pri varni uporabi družbenih omrežij med mladostniki, ter projektu BeWell, namenjenem krepitvi dobrega počutja srednješolcev z uporabo pozitivnih psiholoških intervencij. Sodeloval je pri izvedbi nacionalne raziskave DOBA Fakultete in Združenja Manager. Je prejemnik več nazivov Naj učitelj.
Danijel Vuk je direktor podjetja Termo Shop d.o.o., enega vodilnih slovenskih podjetij na področju trajnostnih energetskih rešitev. Odlikujejo ga strateški pristop, inovativnost in močni usmerjenosti v prihodnost. Njegovo delo je bilo prepoznano tudi širše – leta 2024 je bil finalist priznanja Mladi manager, kar potrjuje njegove izjemne vodstvene sposobnosti ter vpliv na razvoj trajnostnih praks v gospodarstvu.
Dr. Daša Grajfoner, visokošolska učiteljica na DOBA Fakulteti, doktorica psihologije, je akreditirana coaching psihologinja (BPS), registrirana psihologinja, registrirana znanstvenica, sodelavka pri Britanskem psihološkem društvu, akreditirana coaching psihologinja (ISPC) in nekdanja predsednica Posebne skupine za coaching psihologijo.. Na DOBA Fakulteti vodi Center za poslovni coaching in poučuje v predmetih s področja psihologije in coachinga.
Jasna Dominko Baloh je direktorica in ustanoviteljica DOBA Fakultete, psihologinja in pedagoginja, ki velja za eno najvidnejših vizionark na področju sodobnega izobraževanja. Je prejemnica najvišjega priznanja Republike Slovenije na področju šolstva, številnih priznanj za inovativnost in vodenje, prestižnega »oskarja« – nagrade GZS za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke – ter naziva Večerova gospodarstvenica Štajerske. Pod njenim vodstvom DOBA že več kot 25 let uvaja pionirske pristope v online izobraževanje ter ustvarja rešitve, ki oblikujejo prihodnost učenja in digitalno transformacijo izobraževanja.