Novice

Spremljajte naše novice
21. julij 2025

Povezovanje tradicije in inovacij: Maruša Weitzer – kandidatka DOBA Fakultete je zmagovalka mednarodnega tekmovanja za najboljšo podjetniško idejo, ki cementira podjetniško prihodnost

Če iščete navdih, ga boste našli v zgodbi Maruše Weitzer, zmagovalke mednarodne FEM-Up Akademije, akademije za žensko podjetništvo*, ki je svoje otroško veselje do ustvarjanja pretvorila v podjetniško idejo s trajnostnim pečatom. S projektom MAWE – Cement Tiles je navdušila mednarodno žirijo na tekmovanju v Mariboru, ki je potekalo 18. junija 2025, in si prislužila glavno nagrado. V tem intervjuju deli svojo podjetniško pot in razmišlja o tem, kako je bila udeležba v akademiji odločilen korak pri uresničevanju njene poslovne ideje. Njena zgodba dokazuje, da se podjetniška pot lahko začne prav tam, kjer jo najmanj pričakujemo – med tradicijo, estetiko in željo po spremembi.

Zdaj, ko se je vaša FEM-Up izkušnja zaključila z zmago – ko pogledate nazaj, kaj vam najmočneje odzvanja? Kaj je tisti občutek, spomin ali trenutek, ki vam ostaja? In če se vrnemo na začetek – kaj je bila tista prva iskrica, ki vas je spodbudila, da se podate na podjetniško pot in izberete prav FEM-Up Akademijo?

Za FEM-up Akademijo sem izvedela preko članka na spletu in videla to priložnost dodatnega izobraževanja kot čudovito odskočno desko in dober temelj za začetek samostojne poslovne poti. Celotna izkušnja je pustila mnogo vtisov, najbolj pa si bom zapomnila vzpodbude in izkušnje iz prve roke, ki so jih z nami delile uspešne podjetnice z zelo aktivnim zasebnim življenjem, kar dokazuje, da je mogoče imeti oboje. 

Vaša ideja je prepričala žirijo – kaj mislite, da je bil vaš 'X faktor', ki vas je postavil pred ostale?

Zmage nisem pričakovala, ideje sotekmovalk so se mi zdele izjemno zanimive in dobro zastavljene. Vendar sem s pomočjo mentoric skozi celoten proces izobraževanja uspela zastaviti resnično trdno strukturo podjetja, z nekaj manevriranja (kot je v poslovnem svetu vedno potrebno), smo pripravile zanimiv poslovni načrt za produkt, ki na trgu že dolgo časa išče svoj žaromet.

FEM-Up Akademija je nastala pod okriljem DOBA Fakultete, ki že dolgo deluje na področju podjetništva, inovacij in podpore ženskam v izobraževanju. Kako ste vi kot udeleženka občutili to okolje – kaj vam je v okviru sodelovanja z DOBA Fakulteto najbolj pomagalo pri razvoju vaše ideje?

Sama platforma FEM-up Akademije je zelo dobro zastavljena, učno gradivo je grafično zanimivo in podprto z video vsebinami. Webinarji so omogočali sproščeno okolje za pridobivanje informacij iz prve roke, prav tako so nas mentorice individualno mentorirale. Najbolj mi je pomagalo prav mreženje, saj sem na ta način preoblikovala in nadgradila osnovno idejo ter hkrati pridobila kontakte drugih podjetnikov in poslovnih inkubatorjev.

Katere ključne kompetence ste pridobili tekom Akademije? In katere bi si želeli v prihodnje še okrepiti?

Pridobila sem obsežno znanje na področju podjetništva; od zasnove ideje, izdelovanje poslovnega načrta, predstavljanje ideje in drugih podjetniških orodij, prav tako smo pridobili tudi veliko praktičnih nasvetov za razumevanje trga in spopadanje z ovirami. V prihodnje bi želela še nadgraditi vso pridobljeno znanje, predvsem pa pridobiti več praktičnih izkušenj.

Pred začetkom FEM-Up Akademije smo v šestih državah izvedli anketo, ki je pokazala, da veliko mladih žensk z odličnimi idejami ne naredi prvega koraka – predvsem zaradi strahu pred neuspehom in pomanjkanja samozavesti. Kako vi gledate na to? Ste se tudi sami kdaj znašli v tem občutku – in kako ste ga presegli?

Zavedam se, da je predvsem mladim ženskam težko vstopiti v svet podjetništva, velikokrat je to tudi stigmatizirano s strani družbe. Sama strahu pred neuspehom nimam, v podjetništvu se mi zdi to neizogibno, smo se pa skozi akademijo naučili, da je vztrajnost ključni pogoj za uspeh. Osebno me je zadrževalo pomanjkanje podpore in poguma, vendar sem oboje pridobila v času trajanja akademije.

Katero sporočilo bi danes poslali drugim mladim ženskam, ki še čakajo na 'pravi trenutek'?

Ne čakati! Seveda je zelo pomembno imeti dober načrt, prav tako predhodno in sprotno nabiranje znanja in izkušenj, vendar je nujno potrebno zastaviti cilje in jasno časovnico. V poslovni svet padeš in se naučiš plavati, vse je odvisno od volje.

Kaj bi rekli, da je danes ključno za uspeh – poleg dobre ideje? Kaj ste spoznali skozi to izkušnjo?

Osebnost, vztrajnost, izpostavljanje in premagovanje številnih izzivov, ter seveda močne osebne vrednote, ki služijo kot nek moralni kompas. Seveda tudi prilagodljivost, ki jo današnji trg zahteva. Skozi izkušnjo sem se naučila prav to; preoblikovati osnovno idejo tako, da je prilagojena trgu in trenutnim potrebam kupcev.

In za konec – kam vas vodi pot naprej? Kako si predstavljate razvoj svoje ideje čez eno leto?

Svojo poslovno pot sem pravzaprav začela s pričetkom akademije, že v času izobraževanja, sem skozi mreženje pridobila podporo sodelujočih in veliko odprtih vrat. Zmaga je vse skupaj pospešila, s pomočjo nagrad bom oblikovala dobro poslovno zasnovo, naslednji in zelo ključni korak je iskanje poslovnega partnerja. Čez eno leto ciljam, da bomo že v procesu testiranja izdelka pred vstopom na trg, do konca leta 2026 bi želela cementne ploščice predstaviti trgu.


FEM-Up Akademija ali Akademija za žensko podjetništvo, ki smo jo konec leta 2024 ustanovili na DOBA Fakulteti, je evropska podjetniška izobraževalna pobuda v okviru Erasmus+ projekta FEM-Up,  namenjena mladim ženskam, starim od 18 do 30 let, ki želijo samozavestno vstopiti v podjetniški svet, razvijati inovativne ideje in razviti kompetence področjih STEM in podjetništva. Spletno zasnovan program usposabljanja in mentorstva Akademije, je potekal od januarja do junija 2025 in je udeleženkam ponujal interaktivne podjetniške vsebine, mentorstvo, mreženje in konkretne priložnosti za razvoj podjetniške poti.

Na javni poziv je prispelo 106 prijav iz šestih partnerskih držav, Slovenije, Italije, Španije, Malte, Grčije in Turčije, med katerimi je bilo izbranih 46 mladih žensk, ki so se vključile v program FEM-Up Akademije. Zaključno tekmovanje v Mariboru 18. junija 2025 z naslovom Innovate. Empower. Rise. je povezalo šest finalistk, ki so se poleg predstavitve svojih podjetniških projektov, preizkušale v različnih poslovnih simulacijah, obiskale Tovarno podjemov in raziskovale podjetniški utrip mesta.

FEM-Up Akademije na je na DOBA Fakulteti potekala po mentorstvom visokošolske učiteljice dr. Martine Plantak in online mentorice mag. Zinete Vilman. Poslovne simulacije je vodila profesorica podjetništva na DOBA Fakulteti, dr. Marina Letonja.

Informativni dnevi
Informativni dnevi
Deli
Deli
Online študij
Online študij
Izpolni prijavo
Izpolni prijavo
Deli