25. oktober 2022

Prispevek samostojnih visokošolskih zavodov h kakovosti v Sloveniji

Konec oktobra je na DOBA Fakulteti potekala Okrogla miza – akademski forum, na katerem so se kot uvodničarji in razpravljavci srečali poznavalci razvoja kakovosti v slovenskem visokem šolstvu. Gostje, ki so prihajali tako z javne univerze kot tudi iz samostojnih visokošolskih zavodov, iz gospodarstva in iz državnih ustanov s področja visokošolskega izobraževanja, so odprli ključna vprašanja rasti kakovosti v visokošolskem prostoru Slovenije.

Pripoznani so bili možni prispevki samostojnih visokošolskih zavodov, kot so: upravljanje zavodov, fleksibilnost programov in študija ter podpora študentom pri študiju, kjer bi njihova uporaba lahko pomembno prispevala k višji kakovosti izvajanja visokošolskih programov. Posebej sta bili izpostavljeni različni vlogi in poslanstva samostojnih visokošolskih zavodov na eni in javnih univerz na drugi strani. Prisotni so menili, da bi kombinacija dobrih praks lahko pomembno pripomogla k razvijanju kakovosti visokošolskega študija v Sloveniji. Gotovo pa bi pred tem moral tudi zakonodajalec preseči še zmeraj prisotno nesrečno delitev med javnim in zasebnim, ki sedaj zavira večji prispevek samostojnih visokošolskih zavodov k splošni ravni kakovosti v slovenskem visokošolskem prostoru.

Okroglo mizo je vodil dekan DOBA Fakultete prof. dr. Rasto Ovin. Sodelovali so (po abecednem redu):

• red. prof. dr. Darja Boršič, visokošolska učiteljica Ekonomsko-poslovne fakultete Univerze v Mariboru
  • red. prof. dr. Boris Cizelj, visokošolski učitelj DOBA Fakultete
  • dr. Andrej Friedl, predstavnik Gospodarske zbornice Slovenije
  • Gabrijel Glavica, sekretar Skupnosti samostojnih visokošolskih zavodov
  • red. prof. ddr. Timotej Jagrič, visokošolski učitelj Ekonomsko-poslovne fakultete Univerze v Mariboru
  • doc. dr. Gorazd Justinek, dekan Fakultete za državne in evropske študije Nove univerze
  • Matej Mušič, predstavnik študentov Skupnosti samostojnih visokošolskih zavodov
  • Darja Mihelič, vodja prodaje družbe ROTO Murska Sobota
  • mag. Franci Pivec, visokošolski učitelj DOBA Fakultete
  • doc. dr. Branko Škafar, član Sveta NAKVIS,  visokošolski učitelj DOBA Fakultete
  • Klemen Šubic, vodja sektorja, področni sekretar NAKVISa